دوشنبه، 1 دی 1393 - 19:01   
  تازه‌ترین عناوین:  
 
- اندازه متن: + -  کد خبر: 16469جمعه، 1 اردیبهشت 1391 - 06:14
سردرگمی اردوگاه غرب در برابر منطق دیپلماتیک ایران
مخاطب سخنان اوباما درباره مذاکرات استانبول کیست؟
آمریکا به صراحت اعلام کرده است که هدف نهایی این کشور این است که ایران را وا دارد گام هایی واقعی بردارد که به طور آشکار به نگرانی های بین المللی در خصوص برنامه هسته ای تهران بپردازد... اسراییلی ها از توافقی که در استانبول شد خیلی عصبانی هستند و ایهود باراک هم اکنون در واشینگتن به سر می برد. بنابراین امریکا باید با این سخنان اسراییل را آرام کند تا بدون آنکه به مبارزات انتخاباتی اوباما ضربه ای وارد شود، بتواند به مذاکرات هسته ای با ایران ادامه بدهد.
  

سرویس سیاسی«فردا»: موفقیت بی نظیر ایران در کنترل فضای مباحثات دیپلماتیک استانبول بیش از آن چیزی که گمان می رفت آمیزه ای از انفعال و خشم را در اردوگاه غرب به همراه داشته است.
 شاهد این مدعا حجم اظهارات متناقضی است که این روزها از اردوگاه غرب شنیده می شود.
عصبانیت ویژه ای که نتانیاهو از خود نشان داد و نرمش نسبی که از اروپایی ها شاهد بودیم در برابر اظهارات خاص اوباما نشان می دهد صلابت و منطق دیپلماتیک ایران در مذاکرات هسته ای فضای جدیدی را در این عرصه گشوده است. پایگاه مطالعاتی »ایران هسته ای» در گزارشی به یک امر خاص در این باب پرداخته است و مخاطب اظهارات جدید اوباما در اردوگاه غربی ها را معرفی نموه است. نظر به اهمیت این امر، این گزارش راهبردی از نظرتان می گذرد


****************************

 مقام های امریکایی دو روز پس از مذاکرات استانبول با اظهاراتی ضد و نقیض به موفقیت ایران در این مذاکرات واکنش نشان دادند.

باراک اوباما رییس جمهور امریکا روز 28 فروردین (16 آوریل) در کارتاخنا کلمبیا گفت: «اگر در مذاکرات هسته ای بین ایران و قدرت های جهان پیشرفتی حاصل نشود ، تهران با تحریم های بیشتری روبرو خواهد شد».

 کارن بوهن و لورا مک اینس در گزارشی برای خبرگزاری رویترز از این شهر نوشتند: «این اظهارات اوباما در واکنش به اتهامات اسرائیل مطرح شد مبنی بر اینکه فرصتی دیگر در اختیار ایران قرار داده شده است تا به فعالیت های غنی سازی اورانیوم خود ادامه دهد».

اوباما در کنفرانسی خبری در کارتاخنا و در حاشیه نشست سران کشورهای آمریکایی تصریح کرد: «مذاکرات بین ایران و 6 قدرت جهان که روز شنبه ازسر گرفته شد بطور نامحدود ادامه نخواهد یافت و ایران باید اقداماتی را انجام دهد».

وی گفت: «ما منتظر هستیم تا ببینیم آیا به پیشرفت دست خواهیم یافت یا خیر. زمان درحال سپری شدن است و من به صراحت به ایران و شرکای خودمان در مذاکرات می گویم این مذاکرات در یک روند بن بست ادامه نخواهد یافت».

اوباما تصریح کرد: «اما ما هنوز به پیشرفت دست نیافته ایم».

این در حالی است که کاترین اشتون که رییس گروه مذاکره کننده 1+5 با ایران محسوب می شود روز شنبه و در پایان دو دور مذاکره با ایران گفته بود که این مذاکرات مثبت، یک گام به پیش و رو به جلو بوده است.

در همین حال، هیلاری کلینتون، وزیر خارجه آمریکا نیز در یک مصاحبه مطبوعاتی در برزیل گفت: «در حالی که ایران برای دور دوم مذاکرات در بغداد آماده می شود، آمریکا به تحریم‌های خود علیه ایران ادامه می دهد».

بنابر گزارش بی بی سی در روز 28 فروردین، کلینتون گفت که مسئولیت اصلی بر عهده ایران است که نشان دهد درباره مذاکرات و برنامه اتمی خود جدی است.

وزیر امور خارجه آمریکا گفت: «ما هم طبق عملکرد آنها واکنش نشان می دهیم».

کلینتون اظهار داشت: «آمریکا آماده همکاری متقابل است اما نه در حال حاضر».

وزیر خارجه امریکا اضافه کرد: «من به عمل در برابر عمل معتقدم اما ایران باید نگرانی های جامعه بین المللی را نسبت به برنامه اتمی خود از بین برد. ما باید شاهد باشیم که ایران به طور جدی تمام ابهام های هسته ای موجود را از بین خواهد برد».

در خبری دیگر، مارک تونر سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در کنفرانسی خبری گفت: «ما گفتیم که خواستار آن هستیم مشاهده کنیم ایران پیشنهادهایی واقعی برای حرکت به جلو ارائه کند و اگر این اقدام صورت بگیرد، ما به دنبال راه هایی برای جبران خواهیم بود. با این حال، ما این را به عنوان یک گام نخست اولیه مثبت قلمداد می کنیم».

به رغم این آغاز مثبت، این سخنگو این موضوع را که آمریکا تحریم ها علیه ایران را کاهش خواهد داد، رد کرد.

تونر گفت: «تحریم ها باقی خواهد ماند».

تونر خاطر نشان کرد که آمریکا انتظار دارد مذاکرات استانبول آغاز روندی پایدار باشد و بی صبرانه منتظر برگزاری دومین نشست است که قرار است ماه آینده در بغداد، پایتخت عراق، برگزار شود.

تونر گفت که آمریکا به صراحت اعلام کرده است که هدف نهایی این کشور این است که ایران را وادارد گام هایی واقعی بردارد که به طور آشکار به نگرانی های بین المللی در خصوص برنامه هسته ای تهران بپردازد.

تونر با اشاره به تحریم های بین المللی که علیه ایران اعمال شده است، گفت معتقد است ایران برای مذاکره سازنده و حضور در مذاکرات با پیشنهادهایی واقعی، از انگیزه  برخوردار است.

همچنین وزیر خارجه دامارک هم جزو کسانی بودکه درباره برنامه هسته ای ایران به اظهارنظر پرداخت.

ویلی سوواندال که ریاست دوره ای اتحادیه اروپا را به عهده دارد، روز دوشنبه گفت: «تا زمانی که ایران گام هایی را در جهت عمل کردن به درخواست ها درخصوص برنامه هسته ای خود برندارد، امکان کاهش تحریم ها علیه این کشور فراهم نخواهد شد».

بنابر گزارش خبرگزاری رویترز از کپنهاک، وی افزود: «فکر می کنم بسیار خطرناک خواهد بود شرایطی را بوجود آوریم که به ایرانی ها بگوییم ممکن است بخشی از تحریم ها علیه ایران را لغو کنیم. آنها در انجام دادن مذاکراتی بسیار طولانی که هیچ نتیجه درپی نداشته است استاد هستند».

با وجود اینکه تعداد زیادی از منابع غربی گفته اند که این اظهارات مقام های امریکایی واکنشی به سخنان اخیر علی اکبر صالحی وزیر خارجه ایران بوده که گفته است غرب باید گام هایی برای رفع تحریم ها علبه ایران بردارد.

صالحی همچنین گفته بود که ایران آماده مذاکره درباره درصد غنی سازی در ایران است.

این درحالی است که برخی کارشناسان عقیده دارند مسئله اصلی این نیست.

یک دیپلمات در تهران به «ایران هسته ای» گفت: «مخاطب اصلی حرف های اوباما  کلینتون اسراییل است نه ایران. اسراییلی ها از توافقی که در استانبول شد خیلی عصبانی هستند و ایهود باراک هم اکنون در واشینگتن به سر می برد. بنابراین امریکا باید به این شیوه اسراییل را آرام کند تا بدون آنکه به مبارزات انتخاباتی اوباما ضربه ای  وارد شود، بتواند به مذاکرات هسته ای با ایران ادامه بدهد».

{%TAG_SHOW_TYPE_22_TAG%}
   
  

اضافه نمودن به:               Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
 کد امنیتی:
 
 
 
 
© ایران دیپلماتیک 92-1389
info@irdiplomatic.com
پشتیبانی توسط: گروه نرم افزاری فکا