شنبه، 29 آذر 1393 - 02:56   
  تازه‌ترین عناوین:  
 
- اندازه متن: + -  کد خبر: 12195دوشنبه، 24 بهمن 1390 - 12:05
مرکز فعالیت‌های موساد علیه ایران کجاست؟
مرکز فعالیت‌های موساد علیه ایران کجاست؟
  

به گزارش ایران دیپلماتیک، گفته می‌شود یک عامل اطلاعاتی اسراییلی به همکاری جمهوری آذربایجان با عوامل موساد که سعی بر جمع‌آوری اطلاعات درباره جمهوری اسلامی دارند اعتراف کرده است.

"تایمز آو لاندن" روز شنبه (۲۲ بهمن) به نقل از این عامل اطلاعاتی اسراییلی که "شیمون" نام دارد نوشت: "این کشور (جمهوری آذربایجان) برای کار اطلاعاتی یک منطقه امن است."

روزنامه جوروزالم پست به نقل از شیمون افزود: "حضور ما در این‌جا بی‌صدا اما قابل توجه است. ما حضور خود را سال گذشته افزایش دادیم و این ما را به ایران خیلی نزدیک کرد. کشور جمهوری آذربایجان به طرز شگفت‌آوری پرمنفذ است."اسناد محرمانه ویکیلیکس که آوریل گذشته منتشر شد، فاش کرد که رژیم اسراییل از خاک این جمهوری جدا شده از اتحاد جماهیر شوروی سابق طی چهار سال گذشته علیه ایران جاسوسی می‌کرده است.

این اسناد متعلق به سفارت امریکا در باکو است که واشنگتن در ژانویه ۲۰۰۹ آن را ارسال کرده و مربوط به یک سفر وحید علی‌اف، مشاور امنیتی رییس جمهور آذربایجان به سرزمین‌های اشغالی است.مرکز فعالیت‌های موساد علیه ایران کجاست؟

براساس اسناد ویکیلیکس، این سفر با هدف امضای قراردادی با تل‌آویو انجام شده که طی آن رژیم اسراییل اجازه استفاده از خاک جمهوری آذربایجان برای فعالیت‌های جاسوسی خود علیه ایران را خواهد داشت. این سند دیپلماتیک امریکا همچنین یک قرارداد تسلیحاتی میان دو طرف را فاش کرد.

براساس این اسناد درز کرده، مقامات آذری هرگونه تظاهرات ضداسراییلی در نزدیکی سفارت تل‌آویو در باکو را طی تجاوز این رژیم به نوار غزه در پایان سال ۲۰۰۹ ممنوع کردند.

پیش از افشای این اسناد، گزارشاتی مبنی بر عملیات سلول‌های جاسوسی اسراییلی تحت پوشش فعالیت‌های کشاورزی در مرز ایران ـ آذربایجان منتشر شده بود.

گروه‌های جدایی‌طلب و اعضای گروهک تروریستی منافقین نیز آزادانه در مرزهای جمهوری آذربایجان فعالیت می‌کنند.

به دنبال تردد برخی از تروریست‌های مرتبط با ترور دانشمندان هسته‌یی ایران به جمهوری آذربایجان و برخورداری از برخی تسهیلات در آن کشور برای عزیمت به تل‌آویو و همکاری با شبکه‌های جاسوسی رژیم صهیونیستی، جوانشیر آخوندوف، سفیر آذربایجان در تهران به وزارت امور خارجه احضار و مراتب اعتراض دولت جمهوری اسلامی ایران به وی ابلاغ شد.

مدیرکل کشورهای مشترک‌المنافع و قفقاز وزارت امور خارجه در این ملاقات ضمن ارایه یادداشت اعتراض، از دولت جمهوری آذربایجان موکدا خواست که از فعالیت‌های سازمان جاسوسی موساد علیه جمهوری اسلامی ایران در خاک آن کشور جلوگیری شود.

سفیر جمهوری آذربایجان در پاسخ عنوان کرد که در سفر به باکو موضوع را با مقامات کشورش مطرح و ضمن پیگیری، پاسخ را به طرف ایرانی اعلام خواهد کرد.

{%TAG_SHOW_TYPE_22_TAG%}
   
  
کلیدواژه ها: آذربایجان - موساد - جاسوسی - باکو


اخبار مرتبط:

اضافه نمودن به:               Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
 کد امنیتی:
 
 
 
 
© ایران دیپلماتیک 92-1389
info@irdiplomatic.com
پشتیبانی توسط: گروه نرم افزاری فکا