تلکس ايران ديپلماتيك: پشت پرده تلويزيون «من و تو» +عكس
پنجشنبه، 3 آذر 1390 - 23:06     کد خبر: 8903

ارم نيوز : تلويزيون من و تو اولين تجربه كاري كيوان و مرجان عباسي نيست، تجربه مديريتي آنها در بحث رسانه به شبكه ماهواره‌اي «ببين تي.وي» برمي‌گردد كه در واقع اولين شبكه تلويزيون اينترنتي فارسي زبان بوده است و در مقايسه با تلويزيون من وتو از بعد منابع مالي يك دست گرمي ساده و كم هزينه تلقي مي‌شود. ببين تي وي كه با مجموعه‌اي ۶ تا ۱۰ نفره اداره مي‌شده است محل آموزش دست اندر كارهاي اصلي تلويزيون من و تو يعني رها اعتمادي، تيام بصير و سياوش حبيي است.

شبكه تلويزيوني من و تو كه در لندن مستقر است، اخيرا جشن تولد يك سالگي‌اش را برگزار كرد. از روز اول ظهور اين مجموعه تا به امروز حدس و گمان‌هاي زيادي در مورد منابع مالي، برنامه‌ها و اهداف و مديريت اين مجموعه هميشه مطرح بوده است و تا به امروز نوشته‌هاي زيادي در مورد شبكه تلويزيوني من و تو چاپ شده‌اند كه بسياري از آنها اطلاعات درستي در مورد اين مجموعه به مخاطبين ارائه كردند و در برخي موارد هم گفته‌ها مبني بر حدس و گمان بوده است.

به گزارش نداي انقلاب، نكته مهم اين شبكه ارتباط تنگاتنگ آن با فرقه ضاله بهائيت و پخش برنامه هايي با محوريت نرم تبليغ بهائيت و اثر گذاري بر خانواده هاي ايراني است.

كيوان و مرجان عباسي كيستند؟

اين مجموعه تلويزيوني در ۲۸ اكتبر سال ۲۰۱۰ در لندن توسط كيوان و مرجان عباسي راه‌اندازي شد. كيوان عباسي فرزند دوم عباسي بزرگ است كه مالكيت و مديريت تلويزيون پارس در امريكا و Hostlertv در كانادا را بر عهده داشت و پيش از اين ۶ سال در امريكا در تلوزيوني‌هاي مبتذل لس آنجلسي به عنوان حسابدار و مشاور تبليغاتي فعاليت كرده است. كيوان عباسي به همراه خانواده در سالهاي نوجواني به انگلستان مهاجرت كردند و پس از تحصيل و كار در اين كشور شهروندي اين كشور را كسب كرده است.

كيوان و مرجان عباسي از عوامل سرويس اطلاعاتي انگليس و پشت پرده شبكه بهايي من و تو

مرجان عباسي، همسر كيوان عباسي مدير نيروي منابع انساني اين مجموعه است. بر خلاف برخي نوشته‌ها كه اين دو را خواهر و برادر ميدانند، آنها در سال ۲۰۰۱ در لندن با هم آشنا شدند و ازدواج كردند.

كيوان و مرجان عباسي در يك سال گذشته هرگز حاضر نشدند در جلو دوربين‌هاي تلويزيون حاضر شوند و تنها اسم اين دو نفر در آخر ليست دست در اندركاران برنامه‌ها به عنوان تهيه كننده اجرايي نوشته شده است.

در داخل مجموعه، كيوان عباسي مسئوليت ارتباط با تهيه كنندگان و مجريان را بر عهده دارد و امور اجرايي را مديريت ميكند و مرجان عباسي در اتاق خود در تمام طول روز برنامه‌هاي تلويزيون و صفحه‌هاي فيس بوك را چك ميكند و گزارش تهيه مي‌كند. همچنين استخدام نيروي انساني در اين مجموعه با نظر و تاييد مرجان عباسي صورت مي‌گيرد، به گونه‌اي كه بسياري از افرادي كه ارتباط فاميلي يا دوستانه‌اي با او دارند هم اكنون بي‌هيچ تجربه و تخصص قبلي در اين مجموعه مشغول به كار هستند كه در اين مورد در آينده بيشتر خواهيم نوشت.

تلويزيون من و تو اولين تجربه كاري كيوان و مرجان عباسي نيست، تجربه مديريتي آنها در بحث رسانه به شبكه ماهواره‌اي «ببين تي.وي» برمي‌گردد كه در واقع اولين شبكه تلويزيون اينترنتي فارسي زبان بوده است و در مقايسه با تلويزيون من و تو از بعد منابع مالي يك دست گرمي ساده و كم هزينه تلقي مي‌شود. ببين تي وي كه با مجموعه‌اي ۶ تا ۱۰ نفره اداره مي‌شده است محل آموزش دست‌اندر كارهاي اصلي تلويزيون من و تو يعني رها اعتمادي، تيام بصير و سياوش حبيي است.

منابع مالي تلويزيون من و تو

مهمترين سوالي كه هميشه در مورد اين مجموعه مطرح بوده است و هيچ گاه هم پاسخي روشن در موردش شنيده نشده است مسئله منابع مالي تامين كننده آن است. واقعيت اين است كه سند و مدرك مستدلي در مورد اين سوال هيچ گاه ارائه نشده است، در وب سايت شركت هيچ اطلاعاتي در اين مورد ارائه نشده است و در مواردي كه هم دست اندر كاران تلويزيون سعي بر ابهام زدايي در اين مورد داشته‌اند، به گرفتن تبليغات اشاره كردند كه حجم و كيفيت تبليغات پخش شده از اين مجموعه تلويزيوني به خوبي نشان مي‌دهد كه هزينه‌هاي سنگين اجراي چنين پروژه‌اي با تبليغ ويتامين يا مواد آرامش دهنده و... تامين نخواهد شد.

نكته جالب در اين ميان اين است كه كيوان عباسي در جلسات ماهيانه با مجريان و تهيه كنندگان هيچ اشاره‌اي به مطالب مورد نظر كه ميتواند در جذب تبليغ موثر باشد اشاره‌اي نمي‌كند و تنها از همه كاركنان مي‌خواهد به هر قيمتي كه شده است كاري كنند كه تعداد طرفداران حاضر در صفحات فيس بوك افزايش يابد.

او هر سه ماه براي ارائه گزارش عملكرد به امريكا مي‌رود و معمولا زماني كه جهش مناسبي در تعداد طرفداران به وجود آمده باشد كيوان عباسي خوشحال و خوش اخلاق خواهد بود. به نظر مي‌رسد هدف اين مجموعه در سال اول جذب مخاطب و از ميدان به در كردن رقيبان اصلي اش مانند فارسي وان، بي بي سي و صداي امريكا بوده است و در زمينه جذب تبليغ اصلا موفق عمل نكرده است. اين در حالي است كه بپذيريم اين مجموعه واقعا يك شركت بازرگاني با هدف سود مالي و گرفتن تبليغ است كه در اين اصل شك بسيار وجود دارد.

نگرش مذهبي، سياسي و مديريتي كيوان و مرجان عباسي

اگر فردي به عنوان يك مجري، تهيه كننده يا كارگردان به اين مجموعه مراجعه كند و درخواست كار نماييد، اولين چيزي كه از او سوال خواهد شد عقايد سياسي و مذهبي اش است. چنانچه كوچك ترين شكي براي كيوان و مرجان عباسي باشد كه تعلق خاطري به دين اسلام يا نظام جمهوري اسلامي دارد بدون هيچ ترديدي درخواست كار رد خواهد شد. اما كافي است كه متقاضي كار در گفت و گوي خود مجله‌ها و فيلم‌هاي دهه ۴۰ و ۵۰ را نماد روشنفكري و فرهنگ ناب ايراني بداند و به طور كلي مذهب را نماد خرافه پرستي و عقب ماندگي بداند، در اين صورت شانس او براي گرفتن شغلي هر چند پايين در اين مجموعه بالا مي‌رود.

مديريت تلويزيون من و تو به شدت به كاركنان خود و اطرافيان شان بي اعتماد هستند، كم ترين اطلاعات ممكن را در مورد برنامه‌ها و اهداف شان با مجريان و تهيه كنندگان در ميان مي‌گذارند وحتي با وجود اين كه تعداد بسياري ايراني در لندن زندگي ميكنند براي مسابقه‌اي مانند اكادمي گوگوش خودشان در ميان تماشاچيان مي‌نشينند و در كادر دوربين قرار ميگيرند اين در حالي است كه در حالت عادي از جلوي دوربين قرار گرفتن فراري هستند !!

قراردادها و نوع همكاري

اخيرا در صفحه اصلي وب سايت تلويزيون من و تو يك آگهي براي جذب مجري براي اين شبكه تلويزيوني قرار داده شده است كه نشان از تمايل اين مجموعه براي تزريق افراد جديد را به سيستم خود دارد، اين در حالي است كه در خط آخر اين آگهي اعلام شده است كه افراد متقاضي بايد اجازه اقامت و كار در انگلستان را داشته باشند كه در ادامه نشان خواهيم داد اين تنها يك شعار است و در مواردي كه مديريت بخواهد اين مسئله به سادگي نقض مي‌شود.

سحر و فرناز قاضي زاده (گوينده بي.بي.سي فارسي) كه اخيرا بهايي شده‌اند، به همراه سينا مطلبي همسر فرناز قاضي زاده


قرارداد‌ها، حقوق‌ها و ميزان تعهد شبكه به كاركنانش

قرارداد‌ها در تلويزيون من و تو به دو نوع تقسيم مي‌شود، گروه اول كساني هستند كه پيش از اين سابقه كاري با تيم مديريت را دارند و معمولا قرارداد‌هاي اين گروه سه ساله است و گروه دوم كساني هستند كه براي سيستم جديد هستند يا اين كه براي مدتي موقت و يك برنامه خاص مد نظر قرار گرفته‌اند، اين گروه به صورت «فيري لنس» كار مي‌كنند كه پرداخت ماليات شان به دولت با خودشان هست و هر جايي هم كه يكي از طرفين بخواهد همكاري را قطع كند ميتواند.

جالب است بدانيد در كل مجموعه تنها قرارداد‌هاي حسن اعتمادي (سردبير اتاق خبر و پدر رها اعتمادي)، رها اعتمادي، تيام بصير (هم خونه‌اي و دوست دوران زندگي در سوئد رها اعتمادي، تهيه كننده بفرماييد شام) و فرناز قاضي زاده (كه نقش ارتباط بين من و تو و بي بي سي فارسي را ايفا ميكند ) به صورت سه ساله تنظيم شده است و هيچ كس ديگر از كاركنان اين مجموعه قرارداد نوشته شده تمام وقت با اين مجموعه ندارند. بنابر اين به محض اين كه كوچك ترين احساس خطري از جانب هر يك از كاركنان براي مديريت به وجود بيايد به سادگي او از سيستم خارج مي‌شود.

رها اعتمادي ساليانه ۳۰ هزار پوند، تيام بصير ساليانه ۲۸۰۰۰ پوند و فرناز قاضي زاده ساليانه ۲۷۰۰۰ پوند از اين مجموعه حقوق مي‌گيرند كه در مقايسه با سطح حقوق و دستمزد در انگلستان جزو گروه با در آمد بالا محسوب مي‌شوند.البته خانواد ه اعتمادي از بهائيان باسابقه!محسوب مي شوند.

دو نمونه بارز عدم تعهد تلويزيون من و تو به كاركنان اش سحر زند و سميررا قاسمي هستند كه هر دو به علت اختلاف نظرهايي كه با رها اعتمادي داشتند از اين مجموعه به سادگي كنار گذاشته شدند.

سميرا قاسمي كه در اولين سري آكادمي موسيقي گوگوش مجري گري اين برنامه را به همراه رها اعتمادي بر عهده داشت و در يكي دو برنامه من و تو پلاس هم به عنوان مجري در كنار سام سرمدي فعاليت مي‌كرد، پس از مشكلات شخصي كه با رها اعتمادي پيدا كرد از من و تو اخراج شد.

همين اتفاق براي سحر زند، مجري من و تو پلاس هم افتاد. در مهماني شب آخر آكادمي موسيقي گوگوش سحر زند و امير ( يكي از خوانندگان آكادمي ) بيشتر وقت شان را با هم گذراندند و ميزان صميميت و رابطه اين دو به مذاق رها اعتمادي خوش نيامد، هفته بعد سحر زند به بهانه مشكل ويرايش ! برنامه‌اي كه مجري اش بود اخراج شد ! اين در حالي است كه مشكلات ويرايش يك برنامه به تهيه كننده آن مرتبط است و مجري در اين ميان نقشي ندارد.

كساني كه به صورت پاره وقت و بدون قرارداد با اين مجموعه همكاري ميكنند براي گزارش‌هايي كه خارج از ساختمان تلويزيون تهيه كنند به ازاي هر روز ۲۰۰ پوند دريافت ميكنند و اگر يك روز كاري كامل را در داخل استديو بگذرانند اين مبلغ ۲۵۰ پوند خواهد بود. تهيه كنندگان بابت هر قسمت هر برنامه ۳۰۰ پوند دريافت ميكنند، براي مثال يك برنامه نيم ساعته كه براي مدت يك سال پخش شود ۱۵۶۰۰ پوند دستمزد تهيه كننده خواهد بود.

برنامه ريزان تلويزيون چه كساني هستند؟

مديريت كل برنامه‌ها را خود كيوان عباسي به عهده دارد اما ارتباط با تهيه كنندگان و برنامه ريزي زماني تلويزيون برعهده مريم تهراني است كه دوستي ديرينه‌اي با مرجان عباسي دارد.

تقريبا اكثر كاركنان تلويزيون مي‌دانند كه رمز موفقيت و ماندگاري شان ارتباط با رها اعتمادي و مريم تهراني است و اگر بتوانند رضايت خاطر اين دو نفر را كسب كنند شغل خود را به راحتي نگه خواهند داشت.

آيا من و تو خود را به قانونمداري و اخلاق متعهد ميكند؟

همان طور كه مي‌دانيد قوانين كپي رايت در اكثر نقاط جهان من جمله انگلستان به طور جدي پيگيري و رعايت ميشود و در صورتي كه يك فرد يا كمپاني از آن تخطي كند معمولا با جريمه‌هاي سنگيني مواجه مي‌شود.

برنامه‌هاي تلويزيون به دو دسته تقسيم مي‌شوند، دسته اول آنهايي هستند كه توسط كمپاني‌هاي ديگر تهيه شده‌اند و تنها توسط تلويزيون من و تو ترجمه و زير نويس مي‌شوند وبه روي آنتن مي‌روند.

اين برنامه‌ها بيشتر جنبه زمان پر كردن دارند، گرچه در بسياري موارد مطالب ارائه شده در اين برنامه‌ها هدفمند و با طرح ضربه زدن به باور و فرهنگ اسلامي بوده است.

دسته دوم برنامه‌هايي هست كه خود تلويزيون و دست اندر كاران اش مي‌سازند كه در اكثر موارد اين برنامه‌هاي هم تقليد بي چون و چراي از شبكه‌هاي تلويزيوني انگليسي و امريكايي است.اين برنامه‌ها را يا به صورت قانوني خريداري ميكنند مانند بفرماييد شام يا بدون اجازه تقليد ميكنند مانند آكادمي موسيقي گوگوش كه بي هيچ شكي كپي برنامه آمريكن ايدل هست.

نكته جالب در مورد گزارش‌هاي اين تلويزيون هم همين عدم رعايت قانون كپي رايت است، براي مثال در برنامه آفسايد، بارها صحنه‌هاي بازي‌هاي اروپايي نشان دادند ولي براي آنها حق كپي رايت پرداخت نشد و تمامي اين تصاوير غير قانوني پخش شد.

مديران شبكه من و تو در بحث استخدام كاركنان هم چندان پايبند مسائل اخلاقي و قانوني نيستند. جدا از رسوايي اخير آكادمي گوگوش كه نشان ميدهد انتخاب خوانندگان تنها بر اساس رفاقت‌هاي گذشته دست اندركاران و خوانندگان بوده است، مداركي وجود دارد كه نشان مي‌دهد برخي از كاركنان اين مجموعه بدون اجازه كار فعاليت كرده‌اند كه خلاف قوانين وزارت كار انگلستان است.

براي مثال، اميد خليلي تجريشي، مجري من و تو پلاس و گوينده نقش طغرل در بفرماييد شام همكاري اش را از سپتامبر ۲۰۱۰ با اين مجموعه شروع كرده است در حالي كه او يك پناهنده غير قانوني در انگلستان بوده است و اجازه اقامت قانوني و كار خود را در ۱۹ ژانويه ۲۰۱۱ دريافت كرده است، اين به اين معنا است كه او حداقل براي مدت ۴ ماه غير قانوني در اين مجموعه فعاليت كرده است.

مثال دوم براي عدم تعهد مديريت من و تو به قانون كار در انگلستان، سالومه سيد نيا مجري برنامه سالي تاك و پشت صحنه آكادمي است كه او هم بعد از كار كردن در تلويزيون بي بي سي درخواست پناهندگي كرده است و هم اكنون در خانه دولتي زندگي ميكند و هزينه زندگي او بر پاي دولت انگلستان است در حالي كه حقوق دريافتي او در تلويزيون ۲۳۰۰۰ پوند ساليانه است كه يك حقوق زندگي متوسط در انگلستان به حساب مي‌آيد و هيچ گونه كمك هزينه دولتي شامل حال اش نبايد بشود. مديريت تلويزيون من و تو حقوق ماهيانه سالومه سيد نيا را به حساب دوست پسر سابق او و شوهر فعلي اش، سروش تهراني مي‌ريزد تا به اين وسيله او كماكان بتواند از حقوقي كه دولت به افراد مستمند مي‌پردازد استفاده كند.

جالب است بدانيد بسياري از دست اندر كاران تلويزيون من و تو در سري اول آكادمي ۴ هفته مانده به پايان مسابقه مي‌دانستند كه قرار بود سروش تهراني اول شود، همان گونه كه امسال دوستان بابك سعيدي و رها اعتمادي با كيفيت پايين در رتبه بالا قرار ميگيرند و سيل اعتراضات مردمي روانه صفحات فيس بوك تلويزيون مي‌شود.

به راستي چگونه كساني كه كوچك ترين تعهدي به قانون و اخلاق مداري ندارند به خود اجازه مي‌دهند ديگران را به سادگي و بي مدرك به تقلب و بي اخلاقي متهم كنند؟

برخي عوامل شبكه بهايي من و تو


ارتباط من وتو، بي بي سي فارسي و صداي آمريكا

تاكنون شايعه‌هاي زيادي در مورد ارتباط بين نويسندگان و مجريان تلويزيون من و تو، بي بي سي فارسي و صداي امريكا مطرح بوده است. بسياري از تحليل گران بر اين باورند كه با توجه به ريزش مخاطب تلويزيون‌هاي سياسي بعد از عملكرد مغرضانه آنها در دوران انتخابات رياست جمهوري ايران، ظهور يك تلويزيون به ظاهر تفريحي با مقاصد سياسي بهترين راهكار براي خروج از بحران مشروعيت رسانه‌هاي فارسي زبان خارج از كشور بود.

همين طور با توجه به نامشخص بودن منابع مالي تلويزيون من و تو و عدم شفاف سازي مديريت آن در اين مورد شايعاتي مبني بر حمايت دولت‌هاي استعمارگر امريكا و انگليس مطرح بوده است چرا كه بسياري معتقدند با توجه به هزينه‌هاي بسيار سنگيني كه اين مجموعه براي برنامه هايش پرداخت ميكند، بدون شك به يك منبع مالي بسياري قوي دولتي تكيه كرده است كه بدون تبليغات بزرگ ميتواند به مسير ش در طول يك سال ادامه دهد. مرور مسير برنامه‌هاي اين تلويزيون كه با حجمه به باورهاي فرهنگي و ديني آغاز شد و در طول زمان كم كم رنگ سياسي گرفت تا با مستند‌هايي مانند «قمار اتمي ايران» يا «شب بود» به تحريف تاريخ و واقعيت‌ها بپردازند نشان ميدهد كه هدف اين مجموعه نشانه گرفتن اعتقادات مذهبي و باور مردم ايران به نظام جمهوري اسلامي ايران است و در اين مسير از كمك رسانه‌هاي دولتي انگلستان و امريكا يعني بي بي سي و صداي امريكا كمك ميگيرد.

تلويزيون من و تو با توجه به كمبود نيروي انساني ايراني متخصص در بحث رسانه كه بخواهند پا بر منافع كشور خودشان بگذارند روي به استفاده از نيروهاي سوخته بي بي سي فارسي و صداي امريكا آورده است كه در زير چند نمونه از اين مسئله را اشاره ميكنيم :

آرمين قبادي پاشا، گوينده اتاق خبر اين تلويزيون كه هميشه تمركز بر سياه نمايي شرايط اقتصادي و سياسي ايران دارد، پيش از اين سابقه همكاري با صداي امريكا را در كارنامه خود دارد :

امير برادران، كارشناس برنامه ورزشي سياسي آفسايد پيش از اين سابقه همكاري با تلويزيون صداي امريكا را در كارنامه خود دارد.

جاويد جعفري، نويسنده و مجري برنامه سياسي ورزشي آفسايد، سابقه همكاري با صداي امريكا را دارد، البته او در پروفايل شخصي ش در سايت فوتبال مديا اذعان كرده است كه روزنامه نگاري را در بي بي سي آموخته است.

در مورد دوره خبرنگاري بي بي سي فارسي جالب است بدانيم بي بي سي در سال ۲۰۰۶ با كمك مالي دولت انگلستان يك دوره روزنامه نگاري رايگان را براي روزنامه نگاران فارسي زبان تدارك ديدند. اين دوره با يك سفر يك هفته‌اي به هزينه بي بي سي در تركيه آغاز مي‌شد، با چندين درس روزنامه نگاري به صورت آنلاين و فارسي ادامه پيدا ميكرد و در نهايت روزنامه نگاراني كه از فيلتر مدرسين اين كلاس‌ها ميگذشتند و كيفيت مورد نظر آنها را داشتند به دوره لندن دعوت مي‌شدند. در ميان كارمندان تلويزيون من و تو، فرناز قاضي زاده، سالومه سيد نيا، شيدا هوشمندي و سام غفارزاده جزو كساني هستند كه مدرك روزنامه نگاري خود را از بي.بي.سي دريافت كردند.

به نظر مي‌رسد فارغ التحصيلان اين دوره به دو گروه تقسيم شدند، گروه اول براي تلويزيون بي.بي. سي فارسي به كارگرفته شدند و گروه دوم را براي تلويزيون من و تو معرفي كردند. پانته آ مديري وسالومه سيد نيا،به گواه خود سايت تلويزيون من و تو پيش از فعاليت در اين مجموعه كار كردن در تلويزيون فارسي بي بي سي را را در كارنامه خود دارند.

خارج از بحث كاري روزنامه نگاري كه ارتباط بين عناصر بي بي سي، صداي امريكا و من و تو كاملا واضح و مشهود است، كارمندان اين مجموعه‌ها در محيط غيركاري هم دوستان صميمي با هم هستند و در مهماني‌هاي هم شركت ميكنند.

يا در دومين شب آكادمي گوگوش، دوربين در بين تماشاچيان چندين بار چهره فرن نقي زاده، مجري بي.بي.سي را به تصوير مي‌كشد كه با اشتياق خاصي اين برنامه را دنبال ميكند!

اگر چه مديران شبكه تلويزيوني من و تو مدعي بي طرفي رسانه شان در مقابل مذهب، سياست و...هستند(با توجه به كثرت حضور اعضاي فرقه ضاله بهائيت در اين تلويزيون اين ادعايي كذب است)، اما اين شواهد و قرائن به خوبي نشان ميدهد كه چهارچوب فكري آنها دقيقا همان چهارچوب فكري رسانه‌هاي معلوم الحالي مانند بي.بي.سي و صداي آمريكاست كه با بودجه‌هاي دولت‌هاي خود همواره بر ضد منافع ايران سخن پراني كرده‌اند. آنها هرگز دلسوز ايران وايراني نبوده و نيستند.


برگشت به تلکس خبرها